Wallie Askew National Finalists

Year Place Apprentice Company Region
2016 1 Jock McVicar Commercial Industrial Refrigeration Auckland-Northland
2 William Lovell Cowley Services Manawatu
3 Paul Van den Broek Centigrade Waikato-Bay of Plenty
4 Jinseok Lee Coolzone Refrigeration Auckland-Northland
5 Oscar Potts Active Refrigeration Canterbury-Westland
6 Simon Waring Total Refrigeration Auckland-Northland
7 Callum Meek Hot Chilly Wellington
8 Kyle Watson Total Refrigeration Auckland-Northland
Keith Stewart Award Kyle Watson Total Refrigeration Auckland-Northland
2015 1 William McClune Fenn Refrigeration Hawkes Bay-Poverty Bay
2 Jonathan Couchman Active Refrigeration Canterbury-Westland
3 Danial Jordan Judd Refrigeration Manawatu
4 Toby Burrows Beattie Air Conditioning Service Canterbury-Westland
5 Thomas Osment Eastside Refrigeration Waikato-Bay of Plenty
6 Lee Lightfoot McAlpine Hussmann Ltd Wellington
7 Wade Maindonald Excel Refrigeration Manawatu

Keith

Stewart

Award

Wade Maindonald Excel Refrigeration Manawatu
2014 1 Malachi Geerlofs Dongwha Patinna Otago-Southland
2 Leigh Shergold Hawkes Bay Refrigeration Hawkes Bay-Poverty Bay
3 Kurt Barton Eastside Refrigeration Waikato-Bay of Plenty
4 Martyn Purnell Haden Wellington
5 Harley Morgan Climate Control Services Auckland-Northland
6 Cameron Shaw Beattie Air Conditioning Service Canterbury-Westland
7 Nicholas Garrod Piersons Refrigeration Canterbury-Westland
8 Bradley McCormack Cowley Services Manawatu

Keith

Stewart

Award

Kurt Barton Eastside Refrigeration Waikato-Bay of Plenty
2013 1 Richard Taylor Martella Refrigeration Nelson-Marlborough
2 Carl Marsden McAlpine Hussmann Ltd Wellington
3 Jason McCamish Thermo Tech Auckland Ltd Auckland-Northland
4 Nick Montford Active Refrigeration Canterbury-Westland
5 Edward Winson Haden Waikato-Bay of Plenty

Keith

Stewart

Award

Nick Montford Active Refrigeration Canterbury-Westland
2012

1

Alexander Mackenzie Judd Refrigeration Manawatu

2

Alan Newton Sturrock & Greenwood Nelson-Marlborough

3

Paul McIntyre Hawkes Bay Refrigeration Hawkes Bay-Poverty Bay

4

Adam Marshall Eastside Refrigeration Waikato-Bay of Plenty

5

Ryan Foley AHI Carrier Auckland-Northland

6

Nick Calagaras McAlpine Hussmann Ltd Wellington

7

Robert Wilks Chubb NZ Ltd Otago-Southland

8

Joshua Brown Tracey Brown Refrigeration Canterbury-Westland